WhatsApp İletişim

Manager E. Emrah TUNAZ

Whatsapp Destek

Tekstilde Dijital Baskı Nedir? 

Dijital ortamda tasarlanan görsel veya metinlerin çeşitli kumaşlar üzerine basılması tekniğine dijital baskı denir.

Dijital baskı, tekstil örme kumaşları, viskon elit kumaş, penye tişört kumaşı, eşofman, gömlek, pantolon kumaşlarının üzerine baskı yapmanızı sağlayan bir yöntemdir.

Genellikle materyallerin üzerine yapılan dijital baskının matbaa sektöründeki baskı sistemi ile aynıdır. Aradaki farkın bir kağıt parçasına değil de kumaşlara baskı uygulanmasıdır.

CMYK ve RGB renk skalasıyla çalışılan dijital baskı makineleri boyanın kalitesinin çok iyi olmasından ve makinelerin en son teknolojide olmasından kaynaklıdır. 

CMYK dijital baskı sisteminde tüm dünya genelinde dijital baskı platformunun ana renkleri olarak kabul edilir. 

C=Cyan Mavisi

M=Magenta Kırmızısı

Y= Yellow (Sarı)

K= Key Black (Siyah) 

Reel Tekstil Dijital baskı sistemlerinde en son teknoloji dijital baskı makineleri ve en kaliteli CMYK kodlu boyaları kullanılmaktadır. Baskıların kalitesindeki ilk temel aşamalardan sadece biridir.

Reel Tekstil Dijital Baskı Tasarımı:

Reel Tekstil dijital baskı tasarımlarının kendine has bir tarzı, görülmemiş estetik desenlerden  çizgi, şekil ve motiflerden oluşması profesyonel ekip çalışmasının ve disiplinli bir sistem içerisinde döngülenmesinden kaynaklıdır.

Tekstil Tasarımı; Göz Alıcı, Özgün Tasarımları Nasıl Tasarlıyoruz? 

Tasarımımızı yaparken öncelik olarak hitap ettiğimiz kitleye göre hareket ediyoruz.

Hitap etmek istediğimiz kitlenin sevebileceği ve bulunduğu yaşam şartlarına uygunluğuna göre hareket ediyoruz.

Reel Tekstil üretici fabrikamız Kadın giyim üzerine faaliyet gösteren bir tekstil fabrikasıdır. Bu etapta bayan giyimin modasını takip ediyoruz.

Her sezon değişiklik gösteren trend tasarımlar seneye ve sezona göre değişebiliyor.

O sezonun zirvede olan en trend desenleri, şekilleri, motifleri ve yazılarının ön incelemesini yaparak modaya ve kullanılacak

kumaşa göre tasarımlarımızı özgün olarak yeni baştan bayan giyim üzerine tasarımını yapıyoruz.

Tabiki tasarımlarımız daki temel unsurlardan biri yaş, bölge ve modaya uygunluğudur.

Tüm bu unsurları göze aldıktan sonra belirlenen motifler ve figürler üzerine tasarımlarımıza başlıyoruz.

En revaçta olan tasarımlarım test edilip beğenildiği takdirde tasarlandığı kumaşa giydirmeleri yapılır. Ve dijital baskı sisteminde ön taslağı oluşturulur.
Bayan Giyim Dijital Baskı Üretim Teknolojisinde Hangi Tasarım Programları Kullanılır?

Tasarımlar için çalışılabilecek birçok farklı tasarım programları vardır. Fakat Reel Tekstil bayan dijital baskı tasarımlarını

Adobe Photoshop, Adobe İllustrator, Corel Draw programlarının en üst sürümünü lisanslı bir şekilde kullanılır.

Bayan Giyim Üreticisi Reel Tekstil | Dijital Baskı Aşamaları | Dijital Baskı Makine Parkuru

Reel Tekstil bayan giyim üretim tekstil fabrikasında bilgisayar ortamında hazırlanan tasarımların USB ye aktarma işlemi sağlanır.

Daha sonrasında baskı makinelerimizin olduğu parkurda ilk olarak SAİTU dijital baskı makinesine  USB ye aldığımız tasarımı makinemize export edilir. İlk etapta kağıda baskı uygulanır. 

Baskı yapacağımız kağıdımızı makineye yerleştirilir.  Makinenin arka kısmında bulunan uzun ve kalın ve silindir formunda bir demir parçası bulunmaktadır.

Bu alana büyük rulo kağıdı yerleştirilir ve baskı esnasında kayma olmaması adına kilitlenir.

SAİTU dijital baskı makinesinin arkasına kağıt yerleştirme işleminden sonlandıktan sonra kağıdımızı makinenin içerisinden düz olacak bir şekilde baskı işlemini yapacak boya kafalarının olduğu alana yerleştirilir.

Daha sonrasında makinenin bilgisayar kısmına kayıt ettiğimiz tasarımı makinenin bilgisayar ekranında açılır ve bir kaç deneme baskı yapılır.

Bu deneme baskılarında baskının düz olmasına dikkat edilir ve boyada herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edilir.

Renklerin canlı olması ve tasarımın düzgün olması için gerekli ayarları da sağladıktan sonra kağıda baskı işlemi gerçekleştirilir.

Bu işlem tasarımın boyutuna ve yoğunluğuna göre sürede değişiklik gösterebilir. En kaliteli baskı pasında basıldığı için işlem baskı süresi uzayabilir.

Baskı işlemi bittikten sonra kağıt serilir ve kurumaya bırakılır. 1 - 2 saat içerisinde kuruma işlemi sonlandırılır  ve sonrasında asıl tekstil baskısı  yapacağımız makineye geçilir.

Kauçuk bulunan bu baskı makinesinde ilk etapta arka yüzeyine baskı olan kağıt düz bir şekilde yerleştirilir.

Makinemize işlem yapılacak kumaşımız kauçuğa dolanılır ve ısı ayarları yapılır. Isı ayarları kumaşın türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Makine ayarları yapıldıktan sonra makine start tuşuna basılır. Baskının hızı ayarlanır bu hız seri baskı yapılırken kolaylık sağladığından kaynaklı yoğunluğa göre değişkenlik göstermektedir.

Start tuşu ile birlikte makinenin silindir kauçuğu dönmeye başlar ve arka tarafa yerleştirdiğimiz kağıt da kauçukla birleşir.

Burada merdane sistemi gibi baskılı kağıt ve kumaş iki kauçuk silindiri arasında sıkışır ve döner ısı ile temas eden kumaş ve baskı

birbirine geçer ve kağıttaki tasarım kumaşa işlenir.Bu sayede hem seri baskı işlemi olur hemde kaliteli tasarımla sonuçlanır.

Bu teknik oldukça sağlıklı ve de kaliteli bir işlemdir. Bu sistem ile yapılan dijital baskılı bayan giyim ürünleri yıkamada hasar görmez solma yapmaz ilk gün ki gibi canlıdır.Reel tekstil dijital baskı makine parkurumuz ve çalışma aşamalarımız oldukça seri, akışkan, disiplinli, yaratıcı ve titiz bir işleyiş içerisinde devam etmektedir.

Kaliteli baskı, kaliteli kumaşlar ve en trend tasarımlarla birlikte bayan giyim ürünleri üretmeye devam etmekteyiz.


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.